Arazi Kategorisi

Yarışmanın Amacı

Kategori için tasarlanmış olan robotun, başlangıç noktasından başlayarak; parkur içerisindeki çeşitli engelleri aşıp, bitiş noktasına ulaşması beklenmektedir. En kısa sürede ve en yüksek puanda parkuru tamamlayan robotlar dereceye girmeye hak kazanacaktır.

Yarışma Genel Kuralları

 1. Yarışmada hazır kit kullanılması yasaktır.
 2. Yarışmacının parkuru tamamlaması için 5 dakika süre verilecektir.
 3. Parkurda bulunan her engelin ayrı bir puanı vardır.
 4. Yarışma esnasında ilgili robot üzerinde herhangi bir ekipman, parça değişimi yapılamaz.
 5. Yarışmacının robota iki kez elle müdahale hakkı vardır.
 6. Yarışma sırasında herhangi bir engelde takılan robot, yarışmacı tarafından elle müdahale yapılarak bir sonraki engele geçebilir. Bu durumda robot geçemediği engelin puanını alamaz.
 7. Robot parkurda bir dakikandan fazla hareketsiz kalamaz. Bu durumda, yarışmacı elle müdahale hakkı varsa kullanabilir. Aksi halde yarışma sonlandırılacak ve robot tamamladığı engel kadar puan alacaktır.
 8. Parkurun dışına çıkan robot diskalifiye olacaktır. ( Robot 6 tekerli ise 3 tekeri, robot 4 tekerlekli ise 2 tekeri parkur dışına çıkan robot parkurdan çıkmış sayılacaktır.)
 9. Yarışma başladıktan sonra yarışacak tüm robotlar hazır olmalıdırlar. Anons geçildikten sonra beklenen ekibin robotlarıyla yarışma alanına gelmeleri için 2 dakikaları vardır. Bu süreyi aşan ve 2 dakika içerisinde yarış alanında bulunmayan ekipler hakemler tarafından elenecektir.
 10. Yarışmacı ekiplerin robotların üzerinde yapılabilecek bir çalışma esnasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı gereken güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekmektedir. Yarışmacı ekiplerin, yarışma başlayana kadar yapacakları çalışmalarda yanlarında koruma gözlüğü, eldiven, önlük vb. tedbir elemanlarını bulundurmalıdırlar. Herhangi bir olumsuzluğun tüm sorumluluğu yarışmacılara aittir.
 11. Yarışma esnasında hakemlere sözlü itiraz yapılmamalıdır. Yarışmanın ardından itirazlar yazılı olarak hakemlere iletilmelidir.

Mekatronik ve İnovasyon Günleri (MİG) Ekibi bir gerekçe vermeden kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Parkur Özellikleri

Puanlamalar

Montaj1 by mmk.marmara on Sketchfab