MİNİ SUMO KATEGORİSİ

Yarışmanın Amacı

Bu kategoride yarışmacıların yapmış olduğu robotlar, tarafımızca hazırlanan dohyo adı verilen yuvarlak ring üzerinde mücadele ederek birbirlerini alan dışına çıkartmaya çalışacaklardır.

Yarışma Genel Kuralları

 1. Robotların ağırlıkları 500 gr'dan fazla olamaz.
 2. Robotların uzunlukları ve genişlikleri 10 cm x 10 cm 'den fazla olamaz. Robotların yükseklikleri için bir sınırlama yoktur
 3. Robotlar otonom olmalıdır. Başlatma dışında uzaktan kumanda edilemez.
 4. Robotların herhangi bir darbeden alev alabilecek elektronik donanımları (pil vs.) gövdeye gömülü şekilde ya da dışardan gelen herhangi bir darbeden etkilenmeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Aksi takdirde robot diskalifiye edilir.
 5. Robotlarda yanıcı,patlayıcı ve sıvı maddeler kullanılması yasaktır. Robotlarda kendini dohyo yüzeyine sabitleyen ve hareket etmesini engelleyen (vakum, yapıştırıcı,mıknatıs vb.) hiçbir parça kullanılamaz.Aksi takdirde robot yarış alanına alınmaz ve diskalifiye edilir.
 6. Robotlar,kızıl ötesi uzaktan kumanda ile başlatılacaktır. Robot kumanda sinyalini aldıktan sonra, hiçbir gecikme olmadan müsabakaya başlayacak şekilde tasarlanmalıdır.
 7. Robotlar dohyo üzerine yerleştirildikten sonra robota müdahale edilemez.
 8. Robot hakkındaki bu kuralların herhangi birine uyulmaması durumda robot, yarışmadan diskalifiye edilir.
 9. Yarışma başladıktan sonra yarışacak tüm robotlar hazır olmalıdırlar. Anons geçildikten sonra beklenen ekibin robotlarıyla yarışma alanına gelmeleri için 2 dakikaları vardır. Bu süreyi aşan ve 2 dakika içerisinde yarış alanında bulunmayan ekipler hakemler tarafından elenecek ve rakipleri karşılaşmanın galibi sayılacaktır.
 10. Yarışma her raund 1 dakikadan oluşmak üzere 3 raund şeklinde olacaktır.
 11. Aktif itki gücüne sahip olan robot raundu kazanır.(Dohyodan ilk çıkan robot raundu kaybetmiş sayılır.)
 12. Yarışmacı ekiplerin robotların üzerinde yapılabilecek bir çalışma esnasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı gereken güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekmektedir. Yarışmacı ekiplerin, yarışma başlayana kadar yapacakları çalışmalarda yanlarında koruma gözlüğü, eldiven, önlük vb. tedbir elemanlarını bulundurmalıdırlar. Herhangi bir olumsuzluğun tüm sorumluluğu yarışmacılara aittir.
 13. Yarışma esnasında hakemlere sözlü itiraz yapılmamalıdır. Yarışmanın ardından itirazlar yazılı olarak hakemlere iletilmelidir

Mekatronik ve İnovasyon Günleri (MİG) Ekibi bir gerekçe vermeden kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.