MULTİKOPTER KATEGORİSİ

Yarışmanın Amacı

Kategori için tasarlanmış olan robotun, başlangıç noktasından başlayarak; parkur içerisindeki çeşitli engelleri aşıp, bitiş noktasına ulaşması beklenmektedir. En kısa sürede ve en yüksek puanda parkuru tamamlayan robotlar dereceye girmeye hak kazanacaktır.

Yarışma Genel Kuralları

  1. Yarışmada hazır kit kullanılması yasaktır.
  2. Yarışmada sanal gözlük kullanımı yasaktır.
  3. Parkurda bulunan her engelin ayrı bir puanı vardır.(Toplam parkur puanı 100’dür.)
  4. Yarışmacılar istemedikleri engelden geçmeyebilirler, bu durumda geçmedikleri engelden puan alamazlar.
  5. Yarışmacıların güvenlik amacıyla pist dışında uçuş yapmamaları önemle rica olunur.
  6. Yarışma başladıktan sonra yarışacak tüm robotlar hazır olmalıdırlar. Anons geçildikten sonra beklenen ekibin robotlarıyla yarışma alanına gelmeleri için 2 dakikaları vardır. Bu süreyi aşan ve 2 dakika içerisinde yarış alanında bulunmayan ekipler hakemler tarafından elenecektir.
  7. Yarışmacı ekiplerin robotların üzerinde yapılabilecek bir çalışma esnasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı gereken güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekmektedir. Yarışmacı ekiplerin, yarışma başlayana kadar yapacakları çalışmalarda yanlarında koruma gözlüğü, eldiven, önlük vb. tedbir elemanlarını bulundurmalıdırlar. Herhangi bir olumsuzluğun tüm sorumluluğu yarışmacılara aittir.
  8. Yarışma esnasında hakemlere sözlü itiraz yapılmamalıdır.Yarışmanın ardından itirazlar yazılı olarak hakemlere iletilmelidir.
  9. Yarışmacılar robotlarını başlangıç noktasından başlatarak farklı yükseklikte ve çapı 80 cm ile 1 m arasında olan üç daire şeklinin içinden geçip, yerde bant ile yapılmış şekli takip ederek üçgen engelden geçip karşısında bulunan çubuk engelin etrafında iki tam tur attıktan sonra bitiş noktasına iniş yapılması beklenmektedir.
  10. Engellerin bazı noktalarına balon asılacaktır.

Mekatronik ve İnovasyon Günleri (MİG) Ekibi bir gerekçe vermeden kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Pistmontajı by marmaramig on Sketchfab