ROBOT SAVAŞLARI KATEGORİSİ

Yarışmanın Amacı

Bu kategoride yarışmacılar tarafından tasarlanan robot,rakip robotu etkisiz hale getirmeye çalışacaklardır. Rakip robotu etkisiz hale getiren ve arenadan sağ çıkan robot karşılaşmanın galibi sayılır.

Yarışma Genel Kuralları

 1. Robotlar maksimum 45 kg olabilir. ( Tolerans değeri %5 tir.)
 2. Robotlar arena zemini ile temas halinde olacak şekilde tasarlanmalıdır.
 3. Robotlar uzaktan kumandalı olmalıdır. Otonom çalışan ya da kablo bağlantısı ile kontrol edilen robotlar yarışmaya katılamaz.
 4. Robotların herhangi bir darbeden alev alabilecek elektronik donanımları (pil vs.) gövdeye gömülü şekilde ya da dışardan gelen herhangi bir darbeden etkilenmeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Aksi takdirde robot yarış arenasına alınmaz ve diskalifiye edilir.
 5. Robotlarda yanıcı,patlayıcı ve sıvı maddeler kullanılması yasaktır. Aksi takdirde robot yarış arenasına alınmaz ve diskalifiye edilir.
 6. Yarışma her raund 5 dakika ve toplam 3 raund şeklinde olacaktır. Raundlar arasında 1 dakikalık köşe değişimi süresi verilecektir. Raund sonunda mağlup taraf olmadığı takdirde, galip taraf hakemler tarafından belirlenecektir. Eğer bir taraf 2 raund üstüste kazanırsa 3. raund yapılmayacaktır .
 7. Saldırı veya savunma mekanizması çalışmayan robot karşılaşmaya devam edemeyecektir. Ekip teknik mola hakkını kullanıp sorunu giderirse karşılaşmaya devam edebilir.
 8. Karşılaşma öncesi yarışmacılar hakemlerle birlikte robotlarının çalışmasını kontrol edeceklerdir. Teknik bir aksaklık olduğu takdirde taraflar 10 dakikalık teknik mola haklarını kullanabilirler. Karşılaşma boyunca teknik mola hakkı verilmeyecektir.
 9. Teknik mola süresinin bitiminden itibaren herhangi bir müdahale yapılması yasaktır. Müdahale olduğu taktirde robot diskalifiye edilir.
 10. Yarışma başladıktan sonra yarışacak tüm robotlar hazır olmalıdırlar. Anons geçildikten sonra beklenen ekibin robotlarıyla yarışma alanına gelmeleri için 2 dakikaları vardır. Bu süreyi aşan ve 2 dakika içerisinde yarış alanında bulunmayan ekipler hakemler tarafından elenecek ve rakipleri karşılaşmanın galibi sayılacaktır.
 11. Yarışmacı ekiplerin robotların üzerinde yapılabilecek bir çalışma esnasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı gereken güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekmektedir. Yarışmacı ekiplerin, yarışma başlayana kadar yapacakları çalışmalarda yanlarında koruma gözlüğü, eldiven, önlük vb. tedbir elemanlarını bulundurmalıdırlar. Herhangi bir olumsuzluğun tüm sorumluluğu yarışmacılara aittir.
 12. Yarışma esnasında hakemlere sözlü itiraz yapılmamalıdır. Yarışmanın ardından itirazlar yazılı olarak hakemlere iletilmelidir.

Mekatronik ve İnovasyon Günleri (MİG) Ekibi bir gerekçe vermeden kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Robot Savaşları by oguzhanakbas on Sketchfab